NoroLim

"Idziemy za Tobą"

      Koncert „Idziemy za Tobą” jest zestawem utworów jedynych w swoim rodzaju. Rodziły się one równolegle z powstawaniem obrazów Drogi Krzyżowej, malowanej przez Rafała Alickiego na przestrzeni lat 2008 – 2009 dla Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu. Pasja malowana muzyką, obrazotwórcze słowo, nuty układające się w kolejność wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat – to wszystko złożyło się na niepowtarzalną całość, w której krok po kroku odnosimy się do tego, co działo się wtedy i do tego, co dzieje się teraz, dostrzegając, że pewne przeżycia, uczucia czy wrażenia nie straciły na znaczeniu pomimo upływu czasu. Upadki pod Krzyżem postrzegane jako metafora grzechu człowieka, poszukiwanie uczciwości i sprawiedliwości sądów ludzkich, ból Matki po stracie Syna, czy wreszcie promyk nadziei w Zmartwychwstaniu to tylko niektóre motywy rozważań, jakie przewijają się przez 16 utworów będących elementami tego wzruszającego koncertu.
      Ze względu na swą uniwersalność „Idziemy za Tobą” to interesująca propozycja na wydarzenia w instytucjach kultury w okresie Wielkiego Postu. W kościołach spektakl ten może być uzupełnieniem lub wręcz zamiennikiem tradycyjnie odprawianej Drogi Krzyżowej, jest również bardzo ciekawym pomysłem na rekolekcje wielkopostne.
      Spektakl wzbogacony jest o prezentację multimedialną – każdy z utworów odnosi się do kolejnej stacji Drogi Krzyżowej i zilustrowany jest odpowiednim obrazem.
 
Honorowy patronat nad spektaklem:
 
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Józef Guzdek
Senator RP Pan Stanisław Bisztyga
     
Koncert miał swą prapremierę 15 listopada 2009 roku w Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu. Pamiątką po niej jest wydany miesiąc później album, złożony z książki zawierającej reprodukcje obrazów i testy rozważań, oraz płytę CD z nagraniem live tego wydarzenia.

 

 

 

Stacja III
Jezus upada pod ciężarem krzyża

Przytłoczony krzyżem
Jak ciężarem win
Dotykam czołem ziemi
Jakże blisko od upadku do dna
Jak daleko do Ciebie, Boże

 
 

Stacja VIII
Jezus pociesza płaczące niewiasty

Łzy niepotrzebne
Niech raczej z serc waszych czystych
popłyną modlitwy podniebne
Łzy niepotrzebne…

Stacja XI
Jezus do krzyża przybity

To nie oni, lecz ja i ty
Słowami, myślami, uczynkami
Bezlitośnie i niezmiennie od lat
Codziennie do krzyża Go przybijamy

 
 

Stacja XIII
Jezus zdjęty z krzyża

Nie zamykaj oczu, Syneczku
mama zaraz rozwiąże Ci ręce
i pójdziemy do domu powoli
i nie spotka Cię krzywda więcej

Nie zamykaj oczu, patrz na mnie
gwoździe wyrwę rękami gołymi
ciernie z włosów wyplotę ostrożnie
twarz obmyję łzami moimi…

Najbliższe koncerty
pozostałe »